Hogyan segíthet a mediáció egy konfliktus megoldásában?

13 ápr

Hogyan segíthet a mediáció egy konfliktus megoldásában?

A mediáció egy konfliktuskezelési módszer, melynek során egy pártatlan fél (a mediátor) segít a két – vagy több – fél vitájának közös beleegyezéssel történő megoldásában, megelőzve a konfliktusok eluralkodását és számon tartva minkét fél érdekeit. A mediátor segít a konfliktus alapjának tisztázásában és célja a mindkét fél számára kielégítő megoldás egyfajta közös vélemény kialakításával. Természetesen a vita kimenetele a felektől függ, ám a mediátor különböző egyezkedést segítő technikákat alkalmaz, melyek segítenek a konfliktus mielőbbi, hatékony rendezésében.

A mediáció keretében történik a probléma megfogalmazása, az álláspontok egymás felé közelítése, a kommunikáció empatikusságára törekvés, különböző alternatív megoldások keresése a közösen kialakított cél elérése érdekében, miközben hangsúlyt fektet a bizalmatlanság és rugalmatlan attitűd kialakulásának megakadályozására. Noha röviden feltárja a múltat – hiszen azt szükséges elemezni -, mégsem a ragad le problémánál, hanem egymás megértése és a konfliktus jövőre vonatkozó mielőbbi megoldása kerül előtérbe. A felek megfogalmazzák, mit szeretnének elérni és az eljárás során a mediátor segítségével ezen érdekeket összeegyeztetik. Egy bírói döntés nem fogja megoldani a konfliktus okát és a vitát ténylegesen kiváltó okot, csupán egy döntéshozatal születik, melyet mindkét félnek el kell fogadnia, noha elképzelhető, hogy egyikük számára sem lesz kifejezetten előnyös kimenetelű. Ez az eljárás rengeteg időt és pénzt igényel, noha a probléma tulajdonképpen nem oldódik meg, mindössze a jogszabályok szerint döntés születik a felek ügyében. Mediáció során konszenzusos döntés lesz a végeredmény, nem egy harmadik fél dönt a fejek fele felett. A mediátor közvetít és segít a felek számára egy mindegyiküket kielégítő megoldás kialakításában.

Meditáció alkalmazása a gazdasági életben egyre fontosabb szerepet kap, ugyanis a cégek számára fontos a meglévő üzleti kapcsolatok fenntartása, a vállalat pozitív imázsának védelme és a rugalmas megoldások kialakítására való törekvés. Bizonyos jogi eljárások rosszfényt vethetnek a különböző cégekre, mely mind a meglévő, mint a további potenciális üzleti kapcsolatokat veszélyeztethetik. A gazdasági életben számtalanszor előfordul, hogy az adott konfliktuson kívül a két felet hosszú távú szoros szálak kapcsolják össze, így az aktuális konfliktus megoldásán túl a mediáció során a jövőbeni üzleti kapcsolat fenntartása is prioritást élvez. A probléma vizsgálata és megbeszélése, megoldása által a konfliktus valóban megoldódik, ami a jövőt tekintve mindenképpen célravezető, hiszen hasonló kérdést a felek könnyeden tudnak tisztázni majd, így az üzleti kapcsolat, az együttműködés megerősödhet.

Hangsúlyoznunk kell a mediáció egyik fontos előnyét, ami a költség- és időhatékonyság. A jogi eljárásokhoz viszonyítva kiemelendő, hogy a mediáció töredékköltséggel jár, és lényegesebben gyorsan zajlik le, mint egy peres eljárás, viszont joghatásában ugyanazt az eredményt képes biztosítani. Amennyiben mindkét fél szándéka a közös megegyezés, sokkal ésszerűbb a mediáció választása gazdasági szempontból is, hiszen költséghatékonyabb, kevesebb időt igénylő, ugyanakkor hatékonyabb folyamat

A mediáció diszkréciót és titoktartást garantál. Előfordulhat, hogy a felek nyilvános bírósági tárgyalás keretében nem szívesen adnának ki bizonyos információkat magukról. Ezen információk azonban biztonságban vannak a mediációs eljárás során, ugyanis a pártatlan mediátor titoktartásra kötelezett, illetve a felek döntenek, hogy a bizalmas információkat milyen mértékben osztják meg vele.

A mediáció hatalmas előnye, hogy az eljárás önkéntesen kezdődik meg és mindkét fél számára egy „win-win” szituáció kialakítása a cél. Mivel mindegyikük érdekét szolgálja a megegyezés, így hibák helyett a problémamegoldás kerül hangsúlyos szerepbe. A peres megoldások rendszerint hosszadalmasak és sohasem tudhatjuk biztosan azok kimenetelét. A gazdasági életben lényegesen gyorsabb, eredményesebb, megbízhatóbb a mediáció segítségével történő egyezségkötés.

Write a Reply or Comment